Які небезпеки чекають на тебе у віртуальному просторі?

Якi бувають комп'ютернi вiруси? Класифiкацiя, типи та як з ними боротися?
Комп’ютерний вiрус — це програмний код, що може несанкцiоновано формуватися, запускатися й самовiдтворюватися.
Всі існуючі комп'ютерні віруси можна розділити на декілька груп по вироблюваних ними діям і “способу життя”.
    Бувають абсолютно нешкідливі віруси. Вони розмножуються, живуть своїм невідомої людям життям і ніяк себе не проявляють. Як правило, єдиним побічним ефектом їх існування є скорочення вільного простору на диску. Правда, це не є скільки-небудь критичним — в більшості випадків віруси вельми компактні.

   На жаль, творці вірусів не обмежуються описаними вище нешкідливими жартами. Переважна більшість поширених вірусів може порушувати нормальну роботу комп'ютера, викликати зависання певних програм. 
Бувають і більш страшні випадки, коли у вірус закладені алгоритми, що знищують або спотворюючи дані на диску машини. Такий, наприклад, вірус під назвою OneHalf (“половина”), що викликав декілька років тому справжню епідемію. Непомітно для користувача він поступово зашифровував вміст жорсткого диска, попутно викликаючи деякі побічні ефекти типу зависань Windows, що почастішали, а за певних умов вірус міг “забути” ключ до цього шифру. Більш же примітивні віруси можуть просто стерти всі не вподобані їм файли, або записати в них довільне сміття замість даних. Не можна не враховувати, що здатні наробити бід і, здавалося б, безпечні віруси: відомі випадки, коли помилки програмістів в них приводили до фатальних наслідків.

    Періодично з'являються різні відомості про віруси, нібито псуючи монітори, що виводять з ладу жорсткі диски і наносячи інші “фізичні каліцтва” комп'ютеру. Але, оскільки “живцем” їх ніхто не бачив, це цілком можна рахувати одну з легенд комп'ютерного світу. За виключенням, мабуть, єдиного випадку. Влітку 1998 р. з Південно-східної Азії прийшов вірус Win95.CIH, що викликав в Європі серйозну епідемію. Вірус руйнував BIOS, після чого з ладу виходила системна плата комп'ютера. В більшості сучасних комп'ютерів flash–BIOS зроблений перезаписуваним, цим і скористалися автори вірусу. В процесі його роботи замість BIOS записується довільне сміття, причому так, що багато системних плат вже не піддаються відновленню. До честі вітчизняних вірусологів не можна не відзначити, що саме вони першими зуміли подолати цю заразу — фахівці компанії “Лабораторія Касперського” знайшли спосіб лікування вірусу практично відразу після його появи.
    Тепер звернемося до “способу життя” різних комп'ютерних вірусів. Тут можна виділити декілька категорій. До першої категорії можна віднести віруси, звані фахівцями “завантажувальними”. Вони активізуються при запуску комп'ютера і живуть в системних областях дисків, обов'язково зчитуваних при початковому завантаженні комп'ютера (звідси і назва). При цьому передаватися з комп'ютера на комп'ютер вони можуть як через диски, так і через окремі файли (в останньому випадку їх часто називають файлово–завантажувальними).
    І, нарешті, наймолодший, але, мабуть, на сьогоднішній день найпоширеніший різновид комп'ютерних вірусів — “макровіруси”. Вони є продуктом розвитку сучасних офісних пакетів. Наприклад, MS Word і Excel зараз розвинулися до такого рівня, що дозволяють не тільки займатися обробкою текстів або електронних таблиць, але і створювати за допомогою вбудованих засобів вельми складні програми, у тому числі віруси. Найшвидше розповсюдження макровірусів обумовлено величезним потоком документів, які передаються в цих форматах, що стали, практично стандартом. А оскільки всі звикли, що віруси живуть тільки у виконуваних файлах, то відносяться до файлів документів без налзежної обережності.
Якщо Вам здається, що в комп'ютері поселився вірус, в першу чергу, слід скористатися спеціальними лікувальними програмами — антивірусами. Відомі три основні різновиди антивірусів: 
  • ревізори дисків — програми, контролюючі цілісність програм і даних на комп'ютері, а також всі, що відбуваються на диску зміни. Як правило, такі програми запускаються на машині раз на день, при її включенні;
  • антивірусні сканери — власне програми перевірки файлів і дисків на наявність в них вірусів. Практично всі сучасні сканери уміють також перевіряти і вміст архівів;
  • резидентні монітори — системи, постійно що знаходяться в пам'яті комп'ютера і перевіряючи всі файли, що відкриваються.
  • Використання спільно всіх трьох засобів дає практично повну гарантію від вірусної епідемії на Вашому комп'ютері.

   Сьогодні вибір антивірусних систем на ринку достатньо широкий, і жодних проблем з придбанням таких програм виникнути не повинне. Правда, тут теж є своя тонкість. Як показує практика, варто більше довіряти російським антивірусам, — їх розробники ближче до наших умов і швидше реагують на вітчизняні віруси, що з'являються, а також пропонують більш вигідні ціни. На сьогоднішній день, мабуть, найбільш “просунутим антивірусним пакетом” є AVP компанії “Лабораторія Касперського”, що дозволяє знаходити і знищувати десятки тисяч різних комп'ютерних вірусів. Ця програма була неодноразово визнана кращим в світі антивірусом за наслідками тестів англійського журналу Virus Bulletin — найавторитетнішого видання в цій області. Існують версії AVP для всіх найпопулярніших операційних систем: DOS, Windows 3.x, Windows 95/NT, Novell Netware, OS/2. Антивірусні бази системи AVP постійно обновляються, причому всі легальні користувачі продукту можуть це зробити, використовуючи глобальну мережу Інтернет
    Важливо розуміти, що антивіруси — це програми, які треба обов'язково купувати, а не переписувати у друзів. По-перше, постійно з'являються “свіжі віруси”, і треба регулярно обновляти програму. А така можливість є тільки у легальних користувачів, які придбали підписку на антивірусний пакет. Крім того, при використовуванні краденої копії завжди є ризик, що вона може виявитися застарілою, непрацюючою, або взагалі зараженою вірусами.

Отже, спроба заощадити на придбанні програмних продуктів у разі антивірусних засобів може коштувати вельми дорого. В MS Office з'явився вбудований захист від макровірусів, пропонуючи відключати макроси при завантаженні підозрілого файлу. В цілях безпеки, треба стежити, щоб вони не були відключені.
    Таким чином, забезпечити себе від вірусних атак, загалом, не складно. Головне — мати добрий антивірусний засіб і дотримувати порівняно нескладні запобіжні засоби.


Як розпiзнати небезпечнi файл? Та якi знаки зараження вiрусом?

Oзнаки зараження вiрусом:
  • Зменшення вільної пам'яті
  • Уповільнення роботи комп'ютера
  • Затримки при виконанні програм
  • Незрозумілі зміни в файлах
  • Зміна дати модифікації файлів без причини
  • Незрозумілі помилки Write-protection
  • Помилки при інсталяції і запуску OC
  • Відключення 32-розрядного допуску до диску
  • Неспроможність зберігати документи Word в інші каталоги, крім Template
  • Погана робота дисків
  • Файли невідомого походження
Ранні ознаки зараження дуже тяжко виявити, але коли вірус переходить в активну фазу, тоді легко помітити такі зміни:
  • Зникнення файлів
  • Форматування HDD
  • Неспроможність завантажити комп'ютер
  • Неспроможність завантажити файли
  • Незрозумілі системні повідомлення, звукові ефекти і т. д.
Здебільшого, все це в минулому. Зараз основні ознаки — самовільне відкривання браузером деяких сайтів (рекламного характеру), підозріло підвищений інтернет-трафік та повідомлення від друзів, що ваші листи електронної пошти до них містили вірус.
Ознаки небезпечних файлiв:
Небезпечні типи файлів — ті, що потенційно можуть містити віруси або шпигунське програмне забезпечення, що можуть пошкодити інформацію та програми на комп’ютері. Небезпечними типами файлів вважаються виконувані файли («.exe»), макроси або файли з розширенням «.com». Переважна більшість файлів із такими розширеннями не містять вірусів. Однак, під час завантаження чи отримання електронних повідомлень із такими типами файлів слід відкривати їх, лише якщо довіряєте джерелу або очікували файл.
Нижче наведено найпоширеніші розширення файлів, що використовуються поштовими вірусами або іншими програмами, створеними зловмисниками. Коли ви отримуєте файли з такими розширеннями, збережіть їх у папці на комп’ютері та негайно перевірте оновленою антивірусною програмою перед відкриттям.

Найпоширеніші розширення файлів

Розширення
«.exe»
Тип файлу
Програма
Розширення
«.com»
Тип файлу
Програма MS‑DOS
Розширення
«.pif»
Тип файлу
Ярлик програми MS‑DOS
Розширення
«.bat»
Тип файлу
Пакетний файл
Розширення
«.scr»
Тип файлу
Файл заставки
  • Певні віруси використовують файли із двома розширеннями, щоб зробити небезпечні файли схожими на безпечні. Наприклад, Document.txt.exe абоPhotos.jpg.exe. Windows спробує відкрити файл, орієнтуючись на останнє розширення. Дуже рідко звичайний файл має два розширення, тому уникайте завантаження або відкривання файлів такого типу.
  • Безпечними для завантаження, на відміну від програмних файлів чи макросів, вважаються текстові файли («.txt») або файли зображень («.jpg», «.gif», «.png»). Однак не слід забувати про невідомі джерела — відомо, що певні такі файли створюються зі спеціальними складними форматами для використання слабких місць комп’ютерних систем.


Як вберегтися вiд небезпеки?

Пам 'ятка батькам про безпечне поводження дiтей в Iнтернетi

  1. Разом з дітьми розробіть правила користування Інтернетом. Особливо домовтеся з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких вони збираються заходити.
  2. Знайдіть час для відвідування сайтів разом з дітьми та заохочуйте їх ділитися з вами знаннями, отриманими в Інтернеті.
  3. Якщо діти спілкуються в чатах, використовують програми миттєвого обміну повідомленнями, грають або займаються чимось іншим, що вимагає реєстраційного імені, допоможіть дитині його вибрати і переконайтеся, що воно не містить ніякої особистої інформації.
  4. Наполягайте на тому, щоб діти ніколи не видавали своєї адреси, номера телефону або іншої особистої інформації. Наприклад, місце навчання або улюблені місця для прогулянки.
  5. Навчайте дітей не розміщувати свої чи сімейні фотографії.
  6. Поясніть, що давати свої паролі не можна нікому, крім батьків, навіть найближчим друзям.
  7. Поясніть, що не потрібно відповідати на невиховані й грубі листи. Якщо отримали такі листи, то потрібно сповістити про це батьків чи вчителів.
  8. Скажіть дітям, що їм не слід зустрічатися з людьми, яких вони знають тільки з Інтернету. Поясніть, що ці люди можуть виявитися зовсім не тими, за кого себе видають. Якщо ж це необхідно, то спочатку треба спитати дозволу батьків. Зустріч у громадському місці та й у присутності батьків.
  9. Скажіть дітям, що не все, що вони читають або бачать в Інтернеті, - правда. Привчіть їх запитувати вас, якщо вони не впевнені.
  10. Навчіть дітей поважати інших в Інтернеті. Переконайтеся, що вони знають про те, що правила етикету діють скрізь – навіть у віртуальному світі.
  11. Наполягайте, щоб діти не завантажували музику, комп'ютерні ігри та інші програми без вашого дозволу.
  12. Поясніть, наскільки небезпечно для комп’ютера переходити на посилання, адреси яких вам невідомі.
  13. Контролюйте діяльність дітей в Інтернеті за допомогою сучасних програм. Вони допоможуть відфільтрувати шкідливий вміст, з'ясувати, які сайти відвідує дитина і що вона на них робить.

    
В Інтернеті дійсно можна зустріти багато суб'єктів з недобрими намірами, але це не є приводом для того, щоб відмовитися від користування цією мережею.
    Дотримуйтесь цих простих правил, і ви будете впевнені, що жодна людина з нечесними намірами не отримає доступу до вашої персональної інформації.


Правила безпечного користування комп'ютером
Під час роботи з комп’ютером шкідливими факторами є електромагнітне випромінювання і статична електрика. Виміри, які зробили експерти показали, що вона є такою ж, як і радіаційний фон землі. Електромагнітне випромінювання від якісного комп’ютера відповідає нормативам. Однак із бокових і задніх стінок комп’ютера низької якості рівень електромагнітних випромінювань може бути підвищеним. Також у приміщенні, де працює комп’ютер, змінюється рівень вологості повітря. Діти можуть болісно реагувати на такі зміни: у них може з’явитися сухість в горлі, покашлювання. А тому при роботі з комп’ютером необхідно дотримуватись таких правил безпеки:
  • комп’ютер потрібно розташовувати в кутку чи задньою стінкою до стіни;
  • у приміщенні, де працює комп’ютер, необхідне щоденне вологе прибирання;
  • до і після роботи на комп’ютері слід протирати екран спеціальними серветками;
  • вважають, що наші зелені друзі – кактуси – також допомагають зменшити негативний вплив комп’ютера;
  • під час грози обов’язково вимикайте комп’ютер;
  • не забувайте частіше провітрювати кімнату.

Комп’ютер заважає чи допомагає у навчанні?


Комп’ютер заважає чи допомагає у навчанні?
Для того, аби привчити дитину до комп'ютерних технологій, батькам необхідно взяти на себе навчання дитини азам комп'ютерної грамотності.
Українська та російська мови
Реферати нині від руки майже не пишуть. Текст потрібно набирати на комп'ютері. А текстовий редактор Word володіє масою приємних функцій. Одна з них ― виправлення помилок. Тому, зробивши помилку в слові і виправивши її за допомогою текстового редактора, дитина швидше запам'ятає правильне написання. Головне ― навчити школяра робити це вдумливо. Текстовий редактор зверне увагу на невірну пунктуацію, вкаже на стилістичні помилки. Навчіть дитину, як подивитися синоніми до будь-якого слова. Якщо робити це частіше, можна прекрасно розширити словниковий запас. А для того щоб навчитися набирати текст швидко або взагалі «наосліп», є спеціальні навчальні програми. Ця навичка стане в нагоді дитині в майбутньому.
Математика
Навіть, якщо для дитини комп'ютерні ігри понад усе, рано чи пізно у неї з'явиться бажання освоїти і інші можливості чудо-машини. Якщо вона захоче створити власну комп'ютерну мережу, надійно захистити комп'ютер від вірусів і хакерських атак, навчитися програмувати ― для всього цього потрібно знання математики на досить високому рівні.
Іноземна мова
Пошук необхідної інформації в інтернеті, англомовні програми, цікаві статті з англомовних сайтів ― все це вимагає від користувача певних знань англійської мови. Так що дитина свідомо чи несвідомо буде тренуватися.
Географія
Комп'ютер з підключенням до інтернету дає унікальну можливість досить детально розглянути з супутника будь-яку точку нашої планети. Це можна зробити за допомогою безкоштовної програми Google Earth. Вивчати географію таким чином ― суцільне задоволення. Неймовірно цікаво подивитися зверху на свій будинок, двір, школу, простежити шлях, по якому їхав вчора на велосипеді, знайти місце, де відпочивав влітку. Попутно дитина отримає масу інформації у вигляді текстових пояснень і фотографій.
Творчість
Тут можливостям комп'ютера майже немає межі. Наприклад, різні графічні редактори дозволять дитині проявити себе як художника, графіка і навіть мультиплікатора! Так-так, на комп'ютері можна створювати самі справжні мультфільми! І це не так вже й складно ... Програми для обробки фотографій дають необмежений простір для творчості. Зробити фотошедеври зі своєї фотографії, придумати фотоколаж, змайструвати унікальну вітальну листівку другові на день народження, календар з фотографією своєї сім'ї ― всього і не перерахувати. А як цікаво зняти на камеру, а потім змонтувати власний фільм. Справжній, з титрами, саундтреком і спецефектами! Наприклад, про сімейні подорожі або про шкільне життя. А можна переозвучити відому кінострічку (або мультик), зробивши з неї новий гумористичний шедевр!
Музика
Дитина захоплюється музикою і мріє скласти власну мелодію? І тут комп'ютер прийде на допомогу. Всілякі музичні редактори будь-якого ступеня складності можуть не тільки відтворювати введену по нотах мелодію ― вони вміють робити унікальне аранжування.
Розваги
Ну ось, попрацювали, тепер можна і відпочити. Наприклад, зіграти в комп'ютерну гру. Нам, батькам, вже давно пора засвоїти: небезпека не в комп'ютерних іграх, а в їх якості і кількості. Є безліч чудових ігор, які не тільки розважають, а й навчають. Наприклад, хороша стратегічна гра схожа шахів: розвиває стратегічне мислення. І головне, вона «життєва», вчить дитину розбиратися в людських відносинах. Сучасний світ вносить свої корективи, і залишити дитину без комп'ютерних іграшок, значить, зробити її «білою вороною» серед однолітків. А ось прищепити хороший смак у виборі ігор батькам цілком під силу.
Поради безпеки
Отже, комп'ютер ― це всього лише інструмент, призначений для виконання певних завдань. І, як всілякий інструмент, він вимагає наявності певних вмінь. Спочатку самі надаємо дитині в необмежене користування найпотужніший інструмент без належного контролю, уваги, навчання з боку дорослого, а потім дивуємося результатами. Психологи вважають: дитина, що отримав вільний і необмежений доступ до комп'ютера, ― це дитина, яку батьки «загубили».
Звичайно, єдиного рецепту для всіх бути не може. Але є три універсальних поради, які дадуть всі шанси виростити з дитини не впертого геймера або залежного «інтернетомана», а розумного комп'ютерного користувача.
1. Розумний контроль
Заборони, покарання, тотальний контроль в стосунках з дитиною ніколи не приводили ні до чого хорошого. Однак повна відсутність контролю ― теж невірна тактика. Багато дітлахів поки ще погано вміють себе контролювати, тому можуть годинами просиджувати за комп'ютером на шкоду навчанню, спорту, прогулянок та іншим потрібним занять (а деякі батьки і раді - мовляв, не гуляє, де попало). Але контролювати відносини дитини і комп'ютера необхідно. По-перше, ви повинні знати, у що грає ваш школяр. Обов'язково беріть участь у виборі ігор та вчасно «підсовуйте» дитині варте уваги. Але при цьому і думку дитини поважайте. А ще вводьте розумні обмеження на комп'ютерні іграшки на користь інших занять і захоплень.
2. Гарне навчання
Для того, щоб привчити дитину до комп'ютерних технологій, батькам необхідно взяти на себе навчання дитини азам комп'ютерної грамотності. Добре, якщо тато за комп'ютером вміє не тільки пасьянс розкладати, а, наприклад, і домашні відеофільми монтувати, а мама не тільки читає кулінарні рецепти, але вже змайструвала сімейний сайт і розмістила його в Інтернеті. У такій родині батьки неодмінно знайдуть спосіб захопити дитину чим-небудь цікавим та корисним.
А якщо самі батьки в комп'ютерах не дуже розбираються? Тоді було б непогано записати дитину на гарні дитячі комп'ютерні курси. Знайти такі зараз не проблема. Так ви вб'єте відразу декілька зайців. По-перше, школяр буде зайнятий цікавою справою. По-друге, спеціалісти допоможуть йому вивчити всі можливості комп'ютера. По-третє, у юного комп'ютерника будуть всі шанси стати професіоналом в області комп'ютерного дизайну, програмування, адміністрування та інших захоплюючих комп'ютерних наук. Можливо, йому навіть захочеться продовжити освіту за цими напрямами.
3. Зацікавленість
Показуйте щиру зацікавленість у тому, чим займається на комп'ютері ваша дитина. Не сумнівайтеся, вона із задоволенням розповість і покаже свою нову гру і буде вдячний вам за участь. Діти за природою своєю цікаві, і це дає їм можливість освоювати комп'ютер набагато швидше дорослих. Не соромтеся звертатися за допомогою до свого комп'ютерного генія. Навіть якщо ви і самі прекрасно у всьому розбираєтеся, буде непогано трохи «схитрувати», прикинувшись «чайником», і попросити дитину пояснити вам, як працює та чи інша програма. Нехай дитина відчує, що розумніша за вас. Це допоможе вам обом: дитині підняти свою самооцінку, а вам ― не втратити контакт із своєю малечею.


Комментариев нет:

Отправить комментарий